ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ନୂଆ ଉଦ୍ଭାବନ,
କରୋନା ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଲେ ଚମକିବ ମାସ୍କ

ମାଡି ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ବିପଦ, ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକାରେ ଭାଙ୍ଗୁଛି ଲମ୍ବା ଗ୍ଲାସିୟର


ମେଟ୍ରୋ ଟିଭି ବ୍ୟୁରୋ, ୧୪/୧୨: କରୋନାର ନୂଆ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଓମିକ୍ରନ ଦିନକୁ ଦିନ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ମାଡି ଚାଲିଛି । ଏହି ଭାରିଆଣ୍ଟ ଠାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ଅଧିକ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି, କାରଣ ଏହାର ସଂକ୍ରମଣ ହାର ଅନ୍ୟ ଭାରିଆଣ୍ଟ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ରହିଛି । କରୋନା ନ୍ୟୁ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଓମିକ୍ରନ୍ ପ୍ରତିରୋଧରେ ସାନିଟାଇଜର ଏବଂ ଫେସ୍ ମାସ୍କର ବ୍ୟବହାର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ପରାମର୍ଶ ଦେଉଛନ୍ତି । ଏହି ନିରାପତ୍ତାକୁ ଆହୁରି ଉନ୍ନତ କରିବା ପାଇଁ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଜାପାନର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏପରି ଏକ ମାସ୍କ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି, ଯାହା କରୋନା ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା ପରେ ଚମକିବ ଉଠିବ ।
ମାସ୍କରେ ଅଷ୍ଟ୍ରିଚ୍ ଅଣ୍ଡାରୁ ଆଣ୍ଟିବଡି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି । ଏହି ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ କରୋନାରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏହି ଆଣ୍ଟିବଡି ମାସ୍କ ଉପରେ ସ୍ପ୍ରେ କରି ଦେଖାଗଲା ଯେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା ପରେ କଣ ହେଉଛି । ୩୨ କୋଭିଡ ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ କ୍ରମାଗତ ୩ ଦିନ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପରେ, ଦେଖାଗଲା ଯେ ମାସ୍କଗୁଡ଼ିକ ଟଠ ଆଲୋକରେ ଝଲସି ଉଠୁଛି ।
ମାସ୍କରେ ଓଷ୍ଟ୍ରିଚ୍ ର ଆଣ୍ଟିବଡି ଲଗାଇବା ପରେ, ଯେତେବେଳେ ଏହା ପିନ୍ଧାଯାଇଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଯାଞ୍ଚ କିଟ୍ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଜାପାନର ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଏହା ଯେ କୌଣସି ରୋଗୀର କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ସୂଚକ ଦେବ । ଯାହାକି ବାକି ଲୋକଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାରୁ ରକ୍ଷା କରିବ ।

Leave a Reply

%d bloggers like this: