ଜଣେ ୮୦ ବର୍ଷର ବୃଦ୍ଧା ପ୍ରତିଦିନ ଖାଆନ୍ତି ୫୦୦ ଗ୍ରାମ୍ ବାଲି

An old leady who eats sand

ଜଣେ ୮୦ ବର୍ଷର ବୃଦ୍ଧା ପ୍ରତିଦିନ ଖାଆନ୍ତି ୫୦୦ ଗ୍ରାମ୍ ବାଲି

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ବାବା ବିଶ୍ୱନାଥ ସହର ବାରାଣାସୀରେ ରହୁଥିବା ଜଣେ ବୃଦ୍ଧା ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଲାଇମ ଲାଇଟ କୁ ଆସିବାର କାରଣ ହେଉଛି ତାଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ସାମିଲ ଥିବା ଆଇଟମ୍, ଯାହା ବିଷୟରେ କେହି ଭାବି ପାରିବେ ନାହିଁ। ତେବେ ଏହି ବୃଦ୍ଧା ଜଣଙ୍କ ହେଉଛନ୍ତି କୁସମାବତୀ ଦେବୀ, ବୃଦ୍ଧା ଜେଜେମା’ଙ୍କ ତାଙ୍କ ବୟସର ଶେଷ ପର୍ଯାୟରେ ଥାଇ ମଧ୍ୟ ସେ ପ୍ରତିଦିନ ଅଧ କିଲୋ ବାଲି ଖାଉଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରାୟ ୮୦ ବର୍ଷ ବୟସ ହେଲାଣି । କିନ୍ତୁ ସେ ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସରୁ ଏହା କରି ଆସୁଛନ୍ତି।
କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ, ଏପରି ବୃଦ୍ଧା ଜେଜେମା’ଙ୍କ ଏକ ଭିଡିଓ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିଲା, ଯିଏ ଫିଟନେସ ପାଇଁ ଖୁବ୍ ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ସହିତ ଜିମରେ ରଖାଯାଇଥିବା ଡମ୍ବୁଲ ଗୁଡ଼ିକୁ ଅତି ସହଜରେ ଉଠାଇଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ୟୁପିର ଏହି ଜେଜେମା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ଭଲ ରଖିବା ପାଇଁ ବାଲି ଖାଉଛନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ ମୋତେ ୧୮ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା, ଜଣେ ବୈଦ ତାଙ୍କୁ କହିଥିଲେ କି ବାଲି ଖାଇବାକୁ କହିଥିଲେ, ସେବେ ଠାରୁ ସେ ବାଲି ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କଲେ, ଯାହା ପରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଏହା ତାଙ୍କର ଖାଇବା ଅଭ୍ୟାସରେ ପରିଣତ ହେଲା । ଯେ ତାଙ୍କ ପିଲାମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହା କରିବାକୁ ମନା କରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସେ ସେମାନଙ୍କ କଥା ଶୁଣନ୍ତି ନାହିଁ । ଯଦି ସେ ବାଲି ନ ଖାଆନ୍ତି , ତେବେ ସେ ଶୋଇପାରନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ଅସୁସ୍ଥ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଭଲ ରହିବା ପାଇଁ ସେ ବାଲି ଖାଉଛନ୍ତି କୁହନ୍ତି ।

Leave a Reply

%d bloggers like this: