ରହସ୍ୟମୟ ନଦୀ, ଯାହାର ପାଣି ସବୁବେଳେ ଫଟୁୁଥାଏ

The Boiling River

ରହସ୍ୟମୟ ନଦୀ, ଯାହାର ପାଣି ସବୁବେଳେ ଫଟୁୁଥାଏ


ମେଟ୍ରୋ ଟିଭି ବ୍ୟୁରୋ, ୧୮/୧୧: ଦୁନିଆରେ ଅନେକ ଅଜବ ଅଜବ ଜିନିଷ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ ଯାହା ସମ୍ପର୍କରେ ସବୁ ଜାଣିବା ଅସମ୍ଭବ ହୋଇଥାଏ। ଯଦିଓ ପୃଥିବୀରେ ହଜାରେ ବର୍ଷ ଧରି ଜୀବନ ଅଛି ଏବଂ ମଣିଷ ଅନେକ ଜିନିଷ ବିଷୟରେ ଗଭୀର ଭାବରେ ଜାଣିଛି, କିନ୍ତୁ ଆଜି ବି ଏପରି ଅନେକ ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହା ମଣିଷ ପାଇଁ ରହସ୍ୟ । ପେରୁରେ ଏକ ନଦୀ ଅଛି ଯାହାକି ବର୍ଷର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଫୁଟୁଛି?
ଏହା ଶୁଣିବାକୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଳାଗୁଥିବ, କିନ୍ତୁ ୨୦୧୧ ରେ, ପେରୁଆର ଭୂବିଜ୍ଞାନୀ ଆଣ୍ଡ୍ରେସ୍ ରୁଜୋ ଏକ ସୁଯୋଗ ନେଇ ନିଜ ମାଉସୀଙ୍କ ସହିତ ଆମାଜନ୍ ରେନ ଫରେଷ୍ଟକୁ ଚାଲିଗଲେ ଏବଂ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ନଦୀକୁ ନିଜ ଆଖିରେ ଦେଖିଥିଲେ ।
ବଏଲିଙ୍ଗ ରିଭର (ଫୁଟୁଥିବା ନଦୀ) ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା ଏହି ନଦୀ ପ୍ରାୟ ୭ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବ। ଏକ ବିନ୍ଦୁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଏହି ନଦୀ ୮୦ ଫୁଟ ଚଉଡା ହୋଇଯାଏ, ତା’ପରେ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ଏହାର ଗଭୀରତା ୧୬ ଫୁଟ। ସବୁଠାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା ହେଉଛି ଏହି ନଦୀ ଚାରିପାଖରେ ଆଗ୍ନେୟଗିରି ନାହିଁ। ତେଣୁ ନଦୀର ଫୁଟୁଥିବା ପାଣି ପଛରେ କୌଣସି ଲାଭା କିମ୍ବା ଆଗ୍ନେୟଗିରି ନାହିଁ। ଏହା ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବରେ ତପ୍ତ ନଦୀ। ସେଥିପାଇଁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏହାକୁ ବିଶ୍ୱର ବୃହତ୍ତମ ତାପଜ ନଦୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରନ୍ତି । ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଆମାଜନର ଜଙ୍ଗଲ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ନଦୀରେ ଲୁଣ ନଦୀ ଏବଂ ହଟ୍ ନଦୀ ନାମକ ଦୁଇଟି ନଦୀ ମିଳିତ ହୁଏ। ଏହା ତପ୍ତ ନଦୀଠାରୁ ବହୁତ ଛୋଟ। ନାସ୍ ଡେଲିର ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଜଳର ତାପମାତ୍ରା ୯୦ ଡିଗ୍ରୀ ସେଣ୍ଟିଗ୍ରେଡରୁ ଅଧିକରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା ହେଉଛି ଫୁଟୁଥିବା ପାଣି ହେତୁ ଏଥିରେ ଯେଉଁ ପ୍ରାଣୀ ପଡ଼ିଯାଏ ସେ ମରିଯାଏ। ମଣିଷମାନେ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଚାଲିବା କଷ୍ଟକର କାରଣ ଗରମ ପାଣି ଯୋଗୁଁ ପାଦରେ ଛାଲ ପଡ଼ିଯାଏ।
ନଦୀ ଚାରିପାଖରେ ଅନେକ ଜନଜାତି ବାସ କରନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଏହି ନଦୀକୁ ପବିତ୍ର ବୋଲି ଭାବନ୍ତି। ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ନଦୀର ଜଳ କ୍ଷତ ଭଲ କରିଦେଇଥାଏ। ସେଥିପାଇଁ ଏହି ପାଣିରେ ଲୋକଙ୍କ ଉପଚାର ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ। ନଦୀ ଯେତେ ଯେତେ ଆଗକୁ ଅଗ୍ରଗତି କରେ ସେତେ ସେତେ ଥଣ୍ଡା ହୋଇଯାଏ। ସେଥିପାଇଁ ମଧ୍ୟଭାଗରେ ଏଠାକୁ ଆସୁଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ପହଁରିବା ଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ଜାକୁଜି ଉପଭୋଗ କରନ୍ତି।

Leave a Reply

%d bloggers like this: