କେଜ୍ରିୱାଲ ଆରମ୍ଭ କଲେ ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷୀ ଦେଶ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ

କେଜ୍ରିୱାଲ ଆରମ୍ଭ କଲେ ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷୀ ଦେଶ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ


ମେଟ୍ରୋ ଟିଭି ବ୍ୟୁରୋ, ୨୯/୯; ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ସହିଦ-ଏ-ଆଜମ୍ ଭଗବତ ସିଂ ଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ ଅବସରରେ ଆମ୍ ଆଦମୀ ସରକାରଙ୍କ ଅଭିଳାଷୀ ଦେଶଭକ୍ତ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଛତ୍ରଶାଲ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକରେ ଦେଶପ୍ରେମର ଆତ୍ମ୍ମାକୁ ସାମ୍ନାକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଥିଲା । ଗାୟକ – ରଚନା ଫାଲାଶ ସେନଙ୍କ ଏକ ଲାଇଭ୍ ମ୍ୟୁଜିକାଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ ମଧ୍ୟ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଏକ ଅଂଶ ଥିଲା ।
କେଜ୍ରିୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ‘ଏହି ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଯୋଗୁଁ ଦିଲ୍ଲୀର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଶିଶୁ ଦେଶପ୍ରେମୀ ହେବ । ଆମକୁ ଏକ ପରିବେଶ ବିକାଶ କରିବାକୁ ହେବ ଯେଉଁଥିରେ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଏବଂ ଆମର ପିଲାମାନେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଦେଶପ୍ରେମୀ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି । ଯଦି ଏହା ଘଟେ ତେବେ ଭବିଷ୍ୟତ କଣ ଦେଖାଯିବ ଆମେ କେବଳ ତାହା କଳ୍ପନା କରିପାରିବା’ ।
ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ନର୍ସରୀ ଠାରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗଡାଯିବ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡିକ ଖୋଲିବ ଏଥିରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ପାଠ୍ୟପୁସ୍ତକ ରହିବ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଶିକ୍ଷାଦାନ କରୁଥିବା ସୁବିଧାକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ରହିବ । ଦିଲ୍ଲୀ ପାଠ୍ୟକ୍ରମର ଢାଞ୍ଚା , ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢୁଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ପିଲାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶପ୍ରେମ ତଥା ଜାତିର ଆତ୍ମା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି ବୋଲି ସରକାର ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

%d bloggers like this: